Ekonomi

WeWork iflas başvurusunda bulundu

13 yıl önce kurulduğunda ortak çalışma ve paylaşımlı ofis alanı şirketlerinin öncüsü olan ABD merkezli WeWork, iflas başvurusunda bulundu.

Böylece şirketin borçlarını nasıl yeniden yapılandıracağını planlarken aynı zamanda faaliyetlerine devam etmesi planlanıyor.

Japonya merkezli yatırım şirketi SoftBank Group’un sahibi olduğu WeWork’un hisseleri bu yılın başından bu yana yüzde 98,5 oranında düştü.

WeWork’un iflas başvurusu, onun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışındaki ülkelerdeki faaliyetlerini etkilemeyecektir.

WeWork’un yüzde 60 hissesine sahip olan ve şirkete milyarlarca dolar yatırım yapan SoftBank, WeWork’un değerli kira sözleşmelerini yeniden müzakere etmeden ayakta kalamayacağı sonucuna vardı.

Böylece şirket, kuruluşundan itibaren ana hissedarlarına olan borcunu yeniden yapılandıracak.

WeWork, pandemi nedeniyle insanların evden çalışmaya başlaması nedeniyle önemli kira anlaşmaları ve kurumsal şirketlerin sözleşmelerini feshetmesi nedeniyle kar elde etmekte zorlanıyor.

Şirket, açtığı iflas davasında varlık ve yükümlülüklerinin 10 ila 50 milyar dolar arasında değiştiğini belirtti.

Kurucusu Adam Neumann şirketi ilk açtığında WeWork, 47 milyar dolarlık değerlemeyle ABD’nin en değerli kuruluşuydu.

SoftBank gibi saygın şirketlerden ya da JPMorgan Chase gibi büyük bankalardan yatırım alan şirket, kar elde edemese de Neumann’ın hızlı büyüme stratejisi ve tuhaf davranışları nedeniyle ilgi odağı oldu.

Şirketin 2019 yılında halka açılmasının ardından Neumann, şirketin yönetiminden çıkarıldı.

Apple, Neumann’ın hikayesini WeCrashed adlı bir diziye uyarladı.

Neumann’ın ayrılmasının ardından SoftBank yatırımını ikiye katladı ve yeni bir CEO atadı.

WeWork, son aylarda borçlarını yeniden yapılandırmak için görüşmeler yapıyordu ancak bunlar şirketin iflas başvurusunda bulunmasını engelleyemedi.

haber-sarioglan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu