Haber

GAZETECİ MERDAN YANARDAĞ’A BERAAT

Gazetede yayımlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” konulu yazı dizisinde “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada gazeteci Merdan Yanardağ’ın beraatına karar verildi.

Merdan Yanardağ, 10 Nisan – 29 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında bir gazetede yayımlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı aleyhine ileri sürülen iddialar nedeniyle bugün İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Duruşma savcısı, Yanardağ’ın cezalandırılmasını talep ettiği önceki duruşmada da mütalaasını tekrarlamıştı. Şikayetçi Erdoğan’ın avukatı da sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Görüşe karşı savunması sorulan Merdan Yanardağ, şunları söyledi: “Hiçbir yazıda hakaret anlamına gelebilecek tek bir kelime yok. Yazıların içeriğinde araştırma ve analizler yapılıyor. Ben de doktorum. Sosyoloji bölümü.Yazı dizisinde faşizm ile İslami faşizmin karşılaştırmalı analizini yapıyorum.Hakkımda dava açılması bu tür analiz çalışmalarını engelliyor ve siyasi “Otoriteyi eleştiremez hale geleceğiz” diyerek beraatını talep ettim.Mahkeme Merdan Yanardağ’ı beraat ettirdi “Cumhurbaşkanına zincirleme hakaret” suçunun kanunda kabahat olarak tanımlanmadığı gerekçesiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu