Teknoloji

3D Yazıcılarla Son Derece Gerçekçi El Baskısı: Kemikleri ve Tendon Bağları Var [Video]

3D baskı teknolojileri bir süredir tıbbın konusu olmuştur. Geçmişte, 3D yazıcılarbazen ile kornea, Bazen damar üretilmiş. Son haberler, kullanılan tekniklerin gelişmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Bilim insanları artık 3D yazıcıları kullanıyor. gerçeğine çok benzerBir el üretmeyi başardılar.

ETH Zürih Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden bilim insanları, farklı polimerler Kombinasyonu kullanarak bir el üretmeyi başardılar. Şu ana kadar çok heyecan verici bir şey yok. Ama bundan sonrası biraz ilginç. 3D yazıcıyla basılan el, tıpkı gerçek el gibi kemik, bağ dokusu ve kemik yapısına sahip. tendonlaraev sahipliği yapıyor.

Ayrıca büküldükten sonra orijinal şekline dönebilir.

3 boyutlu yazıcıyla üretilen robot elin bazı ilginç özellikleri bulunuyor. Mesela bu el tıpkı gerçekte olduğu gibi her noktadadır. aynı sertlikte değil . Üstelik üretim sırasında kullanılan polimerler büküldükten sonra orijinal hallerine dönebilmektedir. Araştırmanın önde gelen ismi Thomas Buchner, bunun klasik 3D baskı teknolojileriyle yapıldığını söyledi. bunun mümkün olmayacağını belirtti. Bilim adamlarının bu kadar net konuşmasının bazı haklı nedenleri var.

Araştırmacılar bu eli üretmek için özel bir teknik kullandılar. lazer teknolojisinden Faydalandılar. Bu teknoloji, baskının her katmanında gerekli incelemeleri yaparak daha sert ve elastik polimerlerin nerelerde kullanılabileceğini tespit ediyor. Her faz için yeniden kalibrasyona da olanak sağlayan lazer teknolojisi, mükemmele yakınBaskıların üretilmesine yardımcı oldu.

Takımın yaptığı en değerli baskı bir el olmasına rağmen farklı ürünler için Çalışmalar da yapıldı. Böylece geliştirilen tekniğin aslında birçok alanda kullanılabileceği ortaya çıktı. Tekniklerinden oldukça memnun kalan bilim insanları, çalışmaya devam ederek baskı kalitesini daha da geliştireceklerini söylüyor. iyileşeceklerAçıkladılar.

Ultra gerçekçi elin nasıl üretildiğini açıklayan resim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu